Mimo nosenia ich majte v balení
Jednou z radostí pri luxusných hodinkách či jagavom šperku je kochať sa pohľadom na ne. Sú však aj časy, kedy ich nenosíme, napríklad počas spánku, pri športe či iných aktivitách, kde by mohlo dôjsť k poškodeniu. Vtedy vám odporúčame mať ich odložené v balení, ktoré ste dostali pri kúpe. Sú tak chránené pred prachom, vlhkosťou a škrabancami.
Pri čistení opatrne
Aj najmenší škrabanec na prsteni či hodinkách je ako päsť na oko. K čisteniu je preto dôležité pristupovať s citom. Používajte výhradne mäkké handričky z mikrovlákna, namočené v troške vody. Správny postup pri jednotlivých materiáloch vám odporučíme už pri kúpe. Čistenie vnútra hodiniek vždy prenechajte profesionálom - zastavte sa u nás, my vám s tým pomôžeme.
Nepoužívajte dráždivú chémiu
Striebro reaguje citlivo na vlhkosť, ale aj na niektoré zložky v krémoch na ruky a kozmetike. Myslite na to, ak nosíte šperky z tohto materiálu. Pri čistení nepoužívajte agresívne prípravky na leštenie, môžu natrvalo znehodnotiť povrch hodiniek či obrúčky. Buďte opatrní aj s mydlovou vodou, molekuly mydla sa vedia dostať do škár, čo je rizikom najmä pri hodinkách.
Pozor na vodu...
Niektoré hodinky sú odolné voči vode, ale to neznamená, že zvládnu všetko. Vždy sledujte hodnotu, ktorú uvádza výrobca v metroch. Pozor, neznamená hĺbku ponoru! Plávať môžete iba s hodinkami s odolnosťou nad 100 metrov, aj to iba pri hladine. Pozor na morskú vodu, soľ si nerozumie s mnohými materiálmi. Hodinky bez vodnej odolnosti neberte ani do dažďa.
…aj na slnko
Ultrafialové lúče slnka majú potenciálne škodlivý vplyv nielen na pokožku, ale aj na povrch vašich luxusných hodiniek či šperku. Hoci sa vzácne kovy a ušľachtilá oceľ vyznačujú vysokou odolnosťou, nie sú nezničiteľné. Dlhodobý vplyv slnka môže spôsobiť vyblednutie, pri kožených remienkoch zoschnutie a popraskanie.
Pri hodinkách myslite na servis
Niektoré úkony pri hodinkách zvládnete aj sami - naťahovanie, čistenie, leštenie. Pri iných už je rozumné zveriť údržbu odborníkom. Napríklad vtedy, ak meškajú, zastavujú sa, korunka vyčnieva, alebo sa pod ciferník dostali nečistoty. Našťastie, tieto javy sú zriedkavé. Aj napriek tomu by ste mali svojim hodinkám naordinovať odborný servis minimálne raz za dva-tri roky.
Hodinky naťahujte s citom
Pri mechanických hodinkách sa nevyhnete naťahovaniu. Stačí raz za deň, ideálne ráno, aby ste na to nezabudli. Akonáhle cítite v korunke menší odpor, prestaňte. Odporúčame tiež naťahovať hodinky až potom, čo si ich dáte dole z ruky. Mnoho ľudí má totiž pri naťahovaní na zápästí tendenciu tlačiť korunku nahor, čo by ju mohlo poškodiť.
Najširší výber luxusných hodiniek a šperkov na Slovensku
Klenotníctvo Maskaľ už viac než 30 rokov prináša na Slovensko špičkové svetové značky ako autorizovaný predajca. Vďaka našej dlhej histórii a stovkám spokojných zákazníkov patríme medzi popredné mená v oblasti luxusných hodiniek a šperkov.