Stretli ste sa už so spojením haute couture? Tento medzinárodne používaný termín zo sveta módy môže voľne preložiť ako „vysoké krajčírstvo”. Toto označenie sa používa na vymedzenie mimoriadne kvalitného, luxusného, ručne-šitého oblečenia, v protiklade ku ktorému stoja lacnejšie, masovo vyrábané kúsky odevu.
Vo svete luxusných hodiniek máme haute horlogerie, alebo, ak chcete, „vysoké (vznešené) hodinárstvo”. Ako už tušíte, tento pojem zastrešuje tie najväčšie skvosty, ručne vyrábané hodinky od majstrov s dlhodobou tradíciou.
Čo všetko sa ukrýva za haute horlogerie?
Quartz vs. mechanika - masa vs. tradícia
Ešte v 60. rokoch minulého storočia mali všetky hodinky mechanický strojček. Práve koncom siedmej dekády sa však v hodinárstve udiala mala revolúcia, ktorú spôsobil, možno trochu prekvapivo, kremeň.
Oxid kremičitý, ako znie plné chemické označenie tohto minerálu, sa totiž začal používať pri výrobe strojčekov s batériami. V porovnaní s klasickými hodinkami nefungovali iba na báze mechanických súčiastok, ale mali v sebe integrovaný obvod.
Pre tieto hodinky sa udomácnil názov „quartzové”.
Ich najväčšou devízou bola násobne nižšia výrobná cena a netrvalo teda dlho a začali na trhu dominovať. Quartzové hodinky sa stali (a dodnes sú) masovou záležitosťou, práve vďaka vysokej dostupnosti a lacnejším materiálom.
Nuž a v tomto období sa zrodilo označenie haute horlogerie.
Tradiční hodinárski majstri ním označovali prvotriedne, luxusné hodinky s mechanickými strojčekami, aby dali najavo, že TOTO je tradícia, TOTO je kvalita, nie quartz.
Luxus spoznáte na prvý pohľad
Ako spoznať, či hodinky patria do haute horlogerie?
Prvý poznávací znak sme už načrtli - je ním prítomnosť mechanického strojčeka. Práve on totiž odkazuje na poctivé, hodinárske remeslo, ktoré sa pýši ručnou výrobou a precíznym prístupom ku každej jednej súčiastke.
Veľa z tradičných výrobcov, z našej ponuky napríklad IWC Schaffhausen, si dokonca vyrába vlastné, in-house strojčeky a nespolieha sa na strojčeky z iných dielní.
Mnohé haute horlogerie hodinky majú okrem primárnej funkcie - ciferníka na ukazovanie času - aj ďalšie mechanizmy, napríklad chronograf (na meranie časových úsekov), tourbillon (zabezpečuje presnosť hodiniek), kalendár a podobne.
Vyznačujú sa tiež precíznou ručnou dokončovacou prácou (tzv. finishing) a povrchovou úpravou, napríklad gravírovaním, gilošovaním, perlážou, pieskovaním či tzv. ženevskými pruhmi (côtes de genève).
Inými slovami - takéto luxusné hodinky sú krásne ako celok, ale aj v jednotlivých detailoch. Elegantné, štýlové a už na prvý pohľad dychberúce.
V neposlednom rade sa haute horlogerie hodinky môžu popýšiť aj certifikátmi, napríklad pečaťou kvality od Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC) či Geneva Seal.
Výrobcovia haute horlogerie
Dnes môžeme rozdeliť hodinárov držiacich sa najvyšších štandardov haute horlogerie do dvoch skupín: tradičné Maisons a modernejšie, inovatívne značky.
K prvým menovaným patria napríklad Patek Philippe, Vacheron Constantin, Audemars Piguet, prípadne Breguet či Jaeger-LeCoultre.
Medzi modernejších hráčov zasa patria MB&F, Richard Mille, Urwerk, De Bethune, HYT, či Parmigiani Fleurier. Títo výrobcovia často búrajú zažité konvencie a do svojich luxusných hodiniek vnášajú inovatívne, svieže prvky.
Chcete na svojom zápästí tú najvyššiu kvalitu bez kompromisov? Pozrite si naše must-have luxusné hodinky - kolekciu, ktorú sme pre vás pripravili priamo v klenotníctve Maskaľ.